Vlastivedný dom

Dom odzrkadľuje spôsob života sedliactva, bol postavený v roku 1836. Výstavné exponáty pochádzajú z miestnej zbierky a blízkeho okolia. Zbierka umožňuje pohľad do sedliackej bytovej kultúry z konca 19. a začiatku 20. storočia. Obsahuje dobové úžitkové predmety.
        V interiéri, pod dvoma malými oknami je umiestnený stôl s rohovou lavicou. Vľavo od lavice je náradie potrebné na tkanie a pradenie – praslica a motovidlo, vpravo sa nachádza skriňa so zásuvkami a skriňa, do ktorej sa ukladali šaty. Pozdĺž steny sa tiahnu postele, ktoré sú postavené čelom k sebe, pred nimi sa nachádzajú stoličky. V zadnej, ľavej časti izby, medzi posteľou a truhlicou zdobenou tulipánovým ornamentom je kolíska. Steny zdobia, tak ako vo väčšine sedliackych domov obrazy s biblickým motívom. Podlahu izby tvorí udupaná zem. Kuchyňa zaberá strednú časť domu. Skladá sa z dvoch častí. Prvú tvorí pitvor, ktorý sa otvára do dvora, druhú priestor s otvoreným ohniskom. V kuchyni možno nájsť všetky predmety na varenie a pečenie – koryto na kysnutie cesta, mažiare, mútovník, koše na chlebové cesto, drevená lopata na sádzanie chleba, strúhadlo na kapustu. Na stenách visia taniere, na poličkách sú mliečniky a krčahy rôznych typov a foriem. V kuchyni sa z priestorových dôvodov nemohli umiestniť všetky predmety, preto sa dostali väčšinu do zadnej izby. Je tu vystavená rezačka na kapustu, miešačka kvasu, rôzne hrnce a nože, ktoré boli v minulosti neoddeliteľnou súčasťou domácnosti. V komore, ktorá bola k domu pristavená pravdepodobne až neskôr, možno vidieť rôzne náradie a predmety: obuv rezačov tŕstia, kosák, kosu, konské prístroje i náradie používané pri chove koní, spiežovce, jarmo, rezačku na slamu a ďalšie predmety, ktoré boli v minulosti na hospodárstve nenahraditeľné. Dnes sú už zriedkavé a vzácne.

Zadnú izbu voľakedy používali ako komoru. Teraz okrem z „váľkov“ postaveného ohniska nájdeme tu rôzne náradia, potrebné pri kuchynských prácach, ďalej stôl, stoličky, truhlu. Takto zariadená časť interiéru domu môže slúžiť ako obývacia izba. Pozoruhodné sú to tieto exponáty: strúhadlo na kapustu, koryto na miesenie, lopata na pečenie chleba, kanva na dojenie kráv, mliečniky, hrnce na lekvár, lopata na miešanie kvasu a ďalšie náradia, potrebné pri príprave každodenných po krmov.

Kuchyňa  je zariadená v prostrednom priestore domu.  Má dve časti.  Jej predná časť je pitvor, zadnú časť tvorí  tzv. otvorená  kuchyňa  s otvoreným komínom. Tu sa nachádza aj  z „váľkov“ postavené ohnisko. Vedľa vstupných dvier na jednej strane stojí prestretý kuchynský stôl na druhej strane je postavená spodná časť príborníka, na ktorým sú teraz umiestené mliečniky. V kuchyni sa nachádzajú všetky bežne používané kuchynské náradia. Tu je lopata na pečenie chleba, koryto na miesenie, maselnica, doska na miesenie, mažiar, košík z opletanej slamy atď. Na stenách sú zavesené maľované taniere, na policiach nájdeme mliečniky, džbány, krčahy a ďalšie kuchynské náradia.

Tento dom, podľa nadpisu na mešternici v izbe, postavil v roku 1836  István Lovas so svojou manželkou Mária N. Tóth Mikolai. Tu zariadená izba ukazuje nám pôvodnú formu roľníckej izby na Žitnom Ostrove. Pod oknami, stojí stôl s rohovou  lavicou. Vedľa lavice zľava sa nachádza stolička na odpočívanie, sprava truhla so zásuvkami, nad ktorou je zrkadlo. Vedľa tejto truhly stojí skriňa, ktorá slúžila na ukladanie šatstva. Pri pozdĺžnej stene sú po sebe poukladané dve postele, pred nimi sú stoličky.

V zadnom ľavom rohu izby, medzi posteľou a maľovanou truhlou je kolíska. Na stene nad maľovanou truhlou je skrinka so sklenenými dvermi. Na stenách sú obrazy (sväté obrazy, rodinné fotografie, portrét   Bocskayho, chválospev). Na truhle so zásuvkami sú umiestnené poháre, modlitebná knižka, slávospevy, fotografie a rôzne listiny. Vedľa stoličky stojí praslica a motovidlo (prastaré náradia na spracovanie konopí), pred posteľou sú mužské čižmy. Na mešternici sú umiestnené podľa starej tradície knihy. Postele  sú  ustlané, pokryté prikrývkami. Na posteliach sú poukladané časti mužského a ženského odevu.

Komora bola postavená ojedinele, zvlášť od domu, alebo – ako je to aj v našom prípade, bola pod jednou strechou s obývacími priestormi. Tu sa uskladňovalo obilie a iné krmivá. Táto miestnosť v našom prípade je zariadená ako skladište rôznych náradí a nástrojov. Tu nájdeme tie pracovné náradia a nástroje, ktoré pôvodne boli umiestnené v šope alebo v podstreší. Nachádzajú sa tu  počnúc od rebríka po náradia na spracovanie tŕstia rôzne náradia a nástroje, ako napr. kosák zberanie obilia, kosa, skľučovadlo, konský postoj, zvonec, jarmo, rezbárska lavica, rezač  na slamu a ďalšie, ktoré voľakedy boli nevyhnutnými inštrumentmi v poľnohospodárstve.

Adresa:

Vlastivedný dom vo Veľkom Mederi
Ružová ulica
932 01 Veľký Meder, Slovensko

Telefónne číslo:
Fax číslo: 421 (0) 31 551 1107

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Zriaďovateľ: Mesto Veľký Meder

Kontakt: Ladislav Gútay, riaditeľ MsKS Veľký Meder